Vilkaviškio rajono savivaldybė - straipsniai :Pristatyta paroda „Valanda su daktaru Janušu Korčaku“
Meniu
Pristatyta paroda „Valanda su daktaru Janušu Korčaku“

 Tarptautinio Janušo Korčako centro Lietuvoje pirmininkė Irina Belienė Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centre-muziejuje pristatė parodą „Valanda su daktaru Janušu Korčaku“. Janušas Korčakas – žymus žydų kilmės lenkų pedagogas, rašytojas, publicistas, gydytojas ir visuomenės veikėjas, Lenkijos kariuomenės karininkas, pašventęs savo gyvenimą vaikams. Jis – pirmas žmogus Europoje, kuris prabilo apie vaikų teises. Norint geriau tai suprasti, reikia perskaityti 10 Korčako parašytų priesakų skirtų vaikų auklėjimui:

1. Nelauk, kad tavo vaikas bus toks, kaip tu arba toks, kaip tu nori. Padėk jam tapti savimi, o ne tavimi.

2. Nereikalauk iš vaiko užmokesčio už viską, ką tu dėl jo padarei. Tu davei jam gyvenimą, kaip jis gali atsidėkoti tau? Jis duos gyvenimą kitam, tas – trečiam, ir tai nekintantis dėkingumo dėsnis.

3. Neliek vaikui savo nuoskaudų, kad senatvėje nevalgytum karčios duonos. Nes ką pasėsi, tai ir užaugs.

4. Nežiūrėk į jo problemas iš aukšto. Gyvenimas kiekvienam duotas pagal jėgas, ir būk tikras – jam jis nėra mažiau sunkesnis, nei tau, o galbūt, ir daugiau, kadangi jis neturi patirties.

5. Nežemink!

6. Nepamiršk, kad patys svarbiausi žmogaus susitikimai – tai susitikimai su vaikais. Kreipk į juos didesnį dėmesį – mes niekada negalime žinoti, ką sutinkame vaikelyje.

7. Nekankink savęs, jeigu negali kažko padaryti dėl savo vaiko, tiesiog atsimink: dėl vaiko padaryta nepakankamai, jei nepadaryta visa, kas įmanoma.

8. Vaikas – tai ne tironas, kuris užvaldo visą tavo gyvenimą, jis ne vien tavo kūnas ir kraujas. Tai brangi taurė, kurią Gyvenimas tau davė saugoti bei įžiebti jame kūrybinę ugnį. Tai išlaisvinta motinos ir tėvo meilė, pas kuriuos augs ne „mūsų“, „nuosavas“ vaikas, bet siela, patikėta saugojimui.

9. Mokėk mylėti svetimą vaiką. Niekada nedaryk svetimam tai, ko nenorėtum, kad darytų tavajam.

10. Mylėk savo vaiką visokį – netalentingą, nesėkmingą, suaugusį. Bendraudamas su juo – džiaukis, nes vaikas – tai šventė, kuri kol kas su tavimi.

Daug įdomių istorijų iš Korčako biografijos papasakojo I. Belienė. Apsilankę parodoje galėjo pamatyti ne tik nuotraukose įamžintas akimirkas, bet ir filmuotą medžiagą iš Janušo gyvenimo. Parodoje dalyvavusi Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė, dėkodama I. Belienei, kvietė bendradarbiauti ir toliau bei apibendrino, kad tai gali būti puiki mokomoji priemonė visoms ugdymo įstaigomis.